Aktualności

Stolica na mecie!

Stolica na mecie!

Słońce i delikatna warstwa śniegu towarzyszyły szóstym zawodom w Warszawie. W niedzielę, 18 marca poznaliśmy najlepszą zawodniczkę klasyfikacji generalnej - została nią druga tym razem na mecie - Mariola Stasiewicz. Wśród mężczyzn triumf w "generalce" zapewnił sobie już w lutym Kamil Jastrzębski, który tym razem nie startował.

Zacznijmy od krótkich statystyk. W sześciu leśnych „piątkach” wzięło udział łącznie ponad 4400 zawodników - 3124 dorosłych oraz 1285 dzieci. Wspomniane liczby oznaczają, że co miesiąc w naszych zawodach biegało średnio 734 uczestników – 521 dorosłych i 213 dzieci. Najwyższą frekwencję odnotowaliśmy w październiku – 611 dorosłych i 294 dzieci.

Zawody odbywają się w formule Grand Prix – aby zostać sklasyfikowanym w cyklu należy pobiec co najmniej 4 razy. Ta sztuka udała się 488 dorosłym. Wśród nich najlepszym został Kamil Jastrzębski, drugie miejsce wywalczył Łukasz Oskierko, a trzecie Michał Misiewicz. W rywalizacji kobiet triumfowała Mariola Stasiewicz, drugą lokatę zajęła Martyna Wiśniewska, a trzecią – Agnieszka Kowalczyk.

Mariola Stasiewicz już w lutym zapowiadała, że start w dzisiejszym biegu będzie dla niej wyzwaniem, ze względu na odbywające się dzień wcześniej Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych w Żaganiu. Planowała pobiec w obu imprezach i tak też zrobiła. - Wczorajszy bieg w Żaganiu i dzisiejszy tutaj, w Warszawie poszły mi kiepsko, bo zachorowałam tuż przed nimi. Wystartowałam mimo to, bo ciężko było odpuścić mistrzostwa Polski, po tym jak długo się do tych zawodów przygotowywałam, no i poszło źle. Osłabiony organizm szybko się męczył. Dziś też powinnam sobie darować, ale wtedy nie liczyłabym się w klasyfikacji generalnej. Zrobiłam tyle, ile się dziś dało. Choć pewnie przyjdzie mi teraz pokutować za ten start, bardzo się cieszę, że nie zrezygnowałam. Warto było. Żałuję tylko, że wzięłam udział jedynie w czterech biegach. W kolejnej edycji pewnie przyjadę na więcej – podkreśliła zawodniczka MKS Żak Biała Podlaska.

W dzisiejszych zawodach wzięło udział siedmiu biegaczy reprezentujących Grupę DBK Katowice. To druga edycja cyklu, w której pracownicy wspomnianej firmy – DBK – biegają charytatywnie w niemal wszystkich miastach tworzących cykl CITY TRAIL (w tej edycji startowali w dziewięciu z dziesięciu lokalizacji). Każdy kilometr przebiegnięty w ramach zawodów to  10 zł dla Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. – Wymiar charytatywny akcji jest dla nas naprawdę dużym motywatorem. Razem z kilkoma osobami z katowickiego oddziału startowałem – poza Katowicami – w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. Dzisiejszy bieg był bardzo przyjemny, ale wolę naszą trasę na Śląsku, gdzie mamy trochę wąskich ścieżek, trochę podbiegów i rywalizacja jest bardziej skomplikowana, bo czasami, żeby kogoś wyprzedzić trzeba wykazać się sprytem. Tutaj, w Warszawie ścieżki są bardzo szerokie, a trasa płaska, więc nie trzeba kombinować – podkreślił na mecie Daniel Żyrek, jeden z biegaczy z Katowic.

Ciekawostką jest udział w zawodach jednego z najbardziej utytułowanych pływaków w historii naszego kraju – wielokrotnego medalisty i rekordzisty Polski, mistrza i dwukrotnego wicemistrza świata, wielokrotnego mistrza Europy oraz olimpijczyka z Aten, Pekinu i Londynu – Pawła Korzeniowskiego. Jego wynik na 5 km to dzisiaj 20:24, co dało mu 63. pozycję.

Linię mety niedzielnego biegu minęło 477 dorosłych, w CITY TRAIL Junior wystartowało 193 młodych adeptów biegania.

Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 13 kwietnia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tego dnia zawodnicy odbiorą pamiątkowe medale (aby je wywalczyć należało pobiec co najmniej 4 razy w edycji), a najszybsi biegacze - zasłużone nagrody.

Cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

WYNIKI zawodów

KLASYFIKACJA GENERALNA

WYDARZENIE CITY TRAIL Warszawa na Facebooku

ZAJAWKA GALERII ZDJĘĆ (fot. Piotr Dymus)