Aktualności

Czwarty bieg w Poznaniu za nami!

Czwarty bieg w Poznaniu za nami!

Łukasz Nowak i Malwina Misjan zwycięzcami czwartego biegu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Poznaniu w edycji 2019/2020. Warunki na trasie były dzisiaj typowo przełajowe – błoto i kałuże. Dla biegaczy to jednak żaden problem – w zawodach na dystansie 5 km wzięło udział 825 osób. Biegi dziecięco-młodzieżowe przyciągnęły 285 młodych sportowców. Warto dodać, że kilkanaście dni temu – 9 stycznia – minęło 10 lat od pierwszego biegu CITY TRAIL nad Rusałką (wtedy pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych).

Od 2010 roku w Poznaniu odbyło się już 67 naszych biegów (wcześniej pod nazwami Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych i zBiegiemNatury). W pierwszych zawodach – 9 stycznia 2010 roku - wzięło udział 310 biegaczy. Wśród nich byli znakomici zawodnicy – Małgorzata Sobańska i Michał Bartoszak, którzy biegali również dzisiaj.

Małgorzata Sobańska to multimedalistka krajowych mistrzostw, rekordzistka Polski w maratonie (2:26:08), zwyciężczyni maratonu w Londynie (1995) i Warszawie (2008). Aktualnie trasę CITY TRAIL pokonuje w czasie nieco ponad 25 minut. A jak wspomina pierwsze edycje biegów nad Rusałką?

- Biegi Grand Prix Poznania kojarzą mi się przede wszystkim ze śniegiem – było go dużo i bardzo ciężko się biegało. Zawody przełajowe zawsze traktowałam jako bardzo dobre przygotowanie do maratonów, bo są świetnym bodźcem do podbijania formy w treningu długodystansowym – zaznaczyła na mecie Małgorzata Sobańska. – Patrząc na te zawody z perspektywy osoby początkującej, czy powracającej do regularnego biegania po długiej przerwie - tak jak ja, stwierdzam, że takie imprezy są znakomitą motywacją do utrzymywania się w treningu – w końcu co miesiąc jest bieg i okazja, by zweryfikować, czy nasza praca przynosi efekty.

Michał Bartoszak wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski, jest olimpijczykiem z Aten, a niektóre z jego rekordów życiowych to nadal jedne z najlepszych czasów w historii polskiej lekkiej atletyki – 13:29:72 na 5000m czy 7:47:54 na 3000m. Z powodzeniem startował także na dystansie półmaratońskim i maratońskim - jego życiówki to odpowiednio: półmaraton - 1:03:35, maraton - 2:12:21. Jego dzisiejszy wynik na trasie przełajowej piątki CITY TRAIL to 19:01.

- Rok 2010 to był czas mojego przejścia z kariery zawodniczej do takiego zwykłego funkcjonowania, pracy zawodowej. Ten moment był u mnie płynny, powoli wygaszałem swój trening wyczynowy i tak naprawdę nigdy nie było sytuacji, że nie biegałem w ogóle – wychodziłem chociażby raz - dwa razy w tygodniu. Mam trochę łatwiej, bo prowadząc treningi mam grupy zawodników, które mnie mobilizują – podkreśla Michał Bartoszak. - Bieganie na przestrzeni tych dziesięciu lat się zmieniło. Patrząc na aktualny rynek, oceniam, że jest to genialny czas dla takich średnich biegaczy. Brakuje nam zawodników, którzy biegaliby 28:20-28:30 na 10 km. Mamy za to bardzo duże grono takich, którzy biegają 10km w czasie 30 minut. To ciekawe, bo poziom lekkiej atletyki jest bardzo wysoki, ale nie mamy zaplecza dla tych najlepszych. Mamy natomiast rozbiegany naród, a co więcej ci biegacze-amatorzy prezentują naprawdę wysoki poziom – nie tylko biegają dla zdrowia, ale trenują i chętnie rywalizują.

Wracając do dzisiejszych zawodów, wynik najszybszego – Łukasza Nowaka to 15:21. Drugie miejsce zajął Mateusz Goleniewski (wynik 15:40), a trzeci na mecie zameldował się Grzegorz Michalak (czas 15:44). Wśród kobiet trzecie zwycięstwo w edycji odniosła Malwina Misjan. Jej wynik to 17:31. Drugie miejsce wywalczyła Oliwia Wawrzyniak (wynik 17:59). Jako trzecia na metę wbiegła Martyna Iwanejko (czas 19:07). Rywalizacja w klasyfikacji generalnej nadal trwa – największe szanse na wygraną mają zwycięzcy dzisiejszej imprezy, ale nic nie jest jeszcze przesądzone.

Nasza trasa w Poznaniu jest poprowadzona na pętli nad jeziorem Rusałka. Meta i biegowe miasteczko są zlokalizowane w pobliżu plaży miejskiej. Kolejny bieg jest zaplanowany na 22 lutego, a ostatnie zawody trwającej edycji odbędą się 28 marca. Uroczyste podsumowanie sezonu będzie zorganizowane w kwietniu.

Pamiętajcie o naszym konkursie - do wygrania zestawy marki Salomon: torba i plecak.

Wyniki biegu głównego

Wyniki CITY TRAIL Junior

fot. Andrzej Olszanowski