Aktualności

Biegacz vs. zimowa pogoda

Biegacz vs. zimowa pogoda

Aktualne warunki pogodowe sprzyjają bieganiu, ale mamy luty, więc jest ryzyko, że zima powróci i wtedy warto mieć pod ręką ten ważny tekst przygotowany przez trenera i-Sport. Przeczytajcie koniecznie!

Marcin Kujawski

Trening biegowy, kiedy zima stara się pokazać swoje prawdziwe oblicze potrafi mocno zamieszać w realizacji planu treningowego. Niska temperatura, wczesny zachód słońca, zalegający śnieg, czy lód, to nie wszystko. Z roku na rok mamy coraz większą świadomość zanieczyszczenia powietrza, które zimą potrafi wielokrotnie przekroczyć dopuszczane normy, a także, jak negatywny ma wpływ na nasze zdrowie. Czynniki te wpływają mocno nawet na najwytrwalszych biegaczy którzy, zaczynają się zastanawiać nad sensem realizacji założeń, skoro trening ma być obciążany dużym ryzykiem kontuzji i problemów zdrowotnych spowodowanych wdychaniem szkodliwych substancji. Jest to poważny problem, ponieważ trening w okresie zimowym jest fundamentem do tego, nad czym pracuje się w kolejnych miesiącach treningowych, w związku z czym jest nieodłączną częścią sukcesu podczas trwania sezonu startowego.

Trenerze, co robimy? Prowadząc zawodników to pytanie będzie powtarzać się zimą wielokrotnie, więc na podstawie wiedzy i doświadczeń przejdźmy przez najczęściej poruszane kwestie.

Wieczorem ma być bardzo zimno – jak się ubrać?

Podczas treningu zimą musimy pomyśleć nad tym, co dzisiaj założymy. Latem najczęściej zakładamy podobne zestawy, natomiast zimą warunki są różne, w związku z czym powinniśmy mieć w głowie kilka możliwości, by adekwatnie do pogody kontrolować to, aby nie było nam na treningu za ciepło, ani za zimno. Trening w źle dobranej odzieży nie tylko jest niekomfortowy, nie przynosi radości, ale też bardzo często przeradza się w choroby.

Możemy wykonać ten trening na bieżni mechanicznej?

SMOG. Każdy trener i zawodnik będzie wolał, żeby trening był odbyty na zewnątrz, natomiast musimy pamiętać o tym, że częste i wysoko przekroczone normy to powód dla którego nie mamy się nad czym zastanawiać. Jeśli uczestniczymy w sporcie amatorskim, a tym bardziej na wysokim poziomie musimy mieć świadomość, że zdrowie jest najważniejsze i jeśli nie mamy możliwości odbycia treningu w terenie, gdzie poziom zanieczyszczenia jest mniejszy, udajemy się na bieżnię mechaniczną.

ŚNIEG/LÓD. Coraz częściej możemy znaleźć w okolicy teren, który został odśnieżony i zabezpieczony przez służby drogowe, bo jeśli mamy kierować się tym argumentem całą zimę, to zastanówmy się nad swoimi celami. Część z nich wymaga mocno jakościowego treningu i lepiej nieco zwolnić, dobiec, czy dojechać do miejsca, w którym warunki będą lepsze, a także podnieść poziom skupienia, niż ślepo uciekać się do wyboru sztucznych warunków treningowych.

Czy mam biegać w masce antysmogowej?

Ilu biegaczy, tyle opinii. Zdarza się, że zawodnik nie ma problemu z wyjściem na trening w masce, jeśli intensywność treningu jest pod to odpowiednio dopasowana. Wielu biegaczy jednak nie chce i stanowczo rezygnuje z tej opcji treningu, ponieważ jest to dla nich zbyt duży dyskomfort. Wtedy muszą się zastanowić, czy udać się na bieżnię, czy przenieść tę jednostkę na inny dzień.  

Czy mogę zamienić  trening dzisiejszy z następnym?

Najczęściej w przypadku sportu amatorskiego zmiana kolejności jednostek treningowych w tym okresie zimowym, nie będzie problemem z punktu widzenia ustalonych założeń, a dzięki temu może uda się zrealizować cały plan przenosząc jednostkę trudniejszą na kolejne dni, licząc na poprawę pogody. 

Podsumowując, podczas zimy musimy szukać sposobów, a nie wymówek, ponieważ je możemy dostrzec na każdym kroku. Odpowiedni ubiór, wybór terenu, czy miejsca treningu, kontrola jakości powietrza, własne zdanie na temat treningu w masce antysmogowej, więcej cierpliwości i ostrożności, a także swojego rodzaju żonglowanie jednostkami w planie patrząc na panujące warunki, to klucz to regularnej pracy sportowej zimą, która może przynieść wiele korzyści, a tym samym nie ryzykując wiele! A kiedy zabraknie Wam motywacji lub pomysłów na trening zimą dobrym rozwiązaniem jest platforma treningowa i-Sport!

Możecie skorzystać ze specjalnej oferty - jeśli już zapiszecie się na nasze zawody, wystarczy zarejestrować się na www.i-sport.pl za pomocą specjalnego kodu: CTR + numer startowy w naszym cyklu, np. CTR123. W ten sposób dostaniecie 21 dni bezpłatnej, indywidualnej opieki treningowej. To bonus dla osób, które nie skorzystały z niego w poprzedniej edycji naszego cyklu.

fot. Karolina Krawczyk