Aktualności

Supermaraton Gór Stołowych już w weekend!

Supermaraton Gór Stołowych już w weekend!

Wyobraź sobie miejsce, gdzie nie ma zasięgu telefonicznego. Miejsce, w którym na stałe mieszka nieco ponad 20 osób. Miejsce, gdzie – przy odrobinie szczęścia - usłyszysz ciszę. To Pasterka - malowniczo położona wieś w Górach Stołowych. Już w najbliższy weekend Pasterkę zdominują biegacze startujący w Supermaratonie Gór Stołowych.

Pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku, na trasie liczącej 42 km. Na przestrzeni kilku lat, zawody nieco się wydłużyły – do 50 km, a od 2015 roku organizowany jest również Zimowy Półmaraton Gór Stołowych, poprowadzony drugą połową trasy Supermaratonu. W tegorocznej letniej edycji po raz pierwszy zawody odbędą się na dwóch dystansach – 50 km i 21 km. - Często słyszeliśmy od biegaczy, którzy u nas startują, że ich żona, mąż też chętnie by wystartowali, ale nie są jeszcze gotowi na 50 km. Postanowiliśmy więc dodać dystans półmaratoński. Ze względu na limity, jakie mamy ustalone z Parkiem Narodowym Gór Stołowych nie moglibyśmy obu biegów zorganizować jednego dnia, więc maraton jest w sobotę, a krótsze zawody w niedzielę – tłumaczy Piotr Hercog, pomysłodawca i organizator SGS.

Start obu biegów będzie zlokalizowany przy Schronisku PTTK Paserka, meta – na szczycie Szczelińca (919 m n.p.m.), na który prowadzi blisko 700 schodów. To na pewno jedno z najpiękniejszych miejsc, w jakich jest organizowany finisz zawodów biegowych w Polsce, a nawet w Europie. Cała trasa zresztą jest nietypowa, bardzo urozmaicona i trudna technicznie. Wąskie ścieżki, niezwykłe skalne formacje, niełatwe podejścia i zbiegi to wszystko sprawa, że impreza jest jedną z kultowych w Polsce.

Dodatkowym atutem jest klimat – zarówno miejsca, jak i samej imprezy. W Pasterce czujesz się, jak na imprezie ze znajomymi. Wszyscy uśmiechnięci, serdeczni i tacy… zadowoleni z życia. Może to ten spokój, ta ucieczka od codziennego zgiełku tak pozytywnie nastraja? :)

Co więcej Supermaraton Gór Stołowych to także relaks dla ducha – w ramach imprezy od pierwszej edycji organizowany jest koncert dla wszystkich uczestników i kibiców.

Jesteśmy w Pasterce absolutnie zakochani, dlatego chętnie wrócimy w najbliższy weekend w Góry Stołowe. Do zobaczenia na starcie!

Nieco informacji o biegach:

TRASA LIGHT - PÓŁMARATON 
Dystans – około 21 km
Przewyższenia: +1050/-850 m
Na trasie przewidziane 2 punkty odżywcze.
Limit czasu ukończenia biegu wynosi 5 godzin.

TRASA ULTRA
Dystans – około 50 km
Przewyższenia: +2200/-2000 m
Na trasie przewidziane 5 punktów odżywczych.
Limit czasu ukończenia biegu wynosi 9 godzin.

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę: www.maratongorstolowych.pl i na facebookowy profil imprezy.

fot. Piotr Dymus