Aktualności

Dlaczego warto biegać w terenie z perspektywy fizjoterapeuty

Dlaczego warto biegać w terenie z perspektywy fizjoterapeuty

Andrzej Piotrowski to fizjoterapeuta i właściciel kliniki rehabilitacji sportowej Ortoreh w Warszawie. Sam biega i to niemało. Nie stroni od biegania w terenie, startuje w biegach górskich - w weekend na przykład ukończył maraton podczas Łemkowyna Ultra Trail. Regularnie startuje też w CITY TRAIL na warszawskich Młocinach. Jakie zalety widzi w bieganiu w terenie?

Panie Andrzeju, a więc proszę od razu powiedzieć, jakie są największe profity z biegania w terenie według Pana?

Spróbuję ująć to w podpunktach i  w skrócie wyjaśnić dlaczego.

Świeże powietrze to jest coś co mnie przyciąga do lasu. Alternatywa dla naszych płuc i zastrzyk świeżego powietrza. Szczególnie dla tych co muszą biegać w mieście.

- Relaks na łonie natury, zupełnie innego rodzaju bodźce. Ponieważ nie biegam z muzyką dźwięki natury są dla mnie bardzo ważne.

- W lesie, moje zmysły bardziej się wyczulają, są bardziej wrażliwe. W mieście jest za dużo hałasu.

Swoboda. Bieganie w terenie daje możliwość zupełnie spontanicznie zrealizować nawet najdłuższy trening. Uwielbiam wycieczki biegowe, czasami takie bez konkretnego celu.

Czy jako fizjoterapeuta poleca Pan swoim biegowym pacjentom trening w przełaju?

Zdecydowanie tak, a w szczególności jeśli ktoś jest obciążony, "zamulony" treningiem pod maraton. Miękkie podłoże mniej obciąża nasze stawy, poprawia motorykę, poczucie stabilności. Zmienne podłoże świetnie pobudza naszą propriocepcję, czyli czucie głębokie. W lesie trudniej jest zrealizować nawet najprostszy trening z asfaltu, ale upatruję w tym korzyści: pracujemy nad siłą, koncentracją, mobilizujemy siebie i swoje mięśnie do specyficznego wysiłku i w ostatecznym rozrachunku mamy lepszy efekt. Czasami udaje mi się namówić swoich pacjentów na zmianę planów startowych z "ulicy" na zabawę w bieganie w terenie i z tego rodzą się ciekawe projekty.

Czy z perspektywy biegacza-fizjoterapeuty do biegania w lesie trzeba się jakoś szczególnie przygotować?

Zdecydowanie warto przeanalizować trudność trasy, warunki tam panujące. Sprawdzić charakter terenu, w jakim będziemy biegać (górski, piaszczysty, błotnisty, itp.). Na początku raczej nie biegać samemu. Wybrać bieganie po terenie nam znanym, teren typowo górski zostawić na później. Odpowiednio się wyposażyć w wodę i coś do jedzenia - jeśli wychodzimy na dłużej. Gdy wiemy, że może nas zastać wieczór, weźmy ze sobą czołówkę. Bieganie w ciemnościach po lesie nie należy do najbezpieczniejszych. Myślę, że decydując się na teren, zdecydowanie trzeba się nastawić na nieco trudniejsze bieganie czy realizowanie treningów.

Co Pana przyciąga na citytrailowe, leśne ścieżki na Młocinach?

Atmosfera, lokalne zawody dla wszystkich, krótki dystans, mogę pobiec z dziećmi, czasami zrealizować mocny trening.

Czy bieganie (w ogóle oraz w terenie) jest dobrą aktywnością dla dzieci i młodzieży?

Moje dzieci uczą się biegać podczas CITY TRAIL. Co to znaczy? Daję im otwartą drogę do tego, jak chcą spędzić czas. Trochę motywuję, ale realizują start dowolnie - jak chcą. Szybko czy przyjemnie, czasami na końcu, a innym razem na początku stawki. W końcu nieważne jest tempo, ale korzyści z obcowania z naturą. Bieganie w terenie jest dużo bardziej atrakcyjne, niewiele dzieci - szczególnie młodszych jest w stanie pobiec trening czysto stadionowy. Z moich obserwacji wynika jedno. One tam się świetnie bawią!