Aktualności

Jesteśmy na półmetku! Czas na podsumowanie

Jesteśmy na półmetku! Czas na podsumowanie

Za nami 32 biegi, a to oznacza że możemy podsumować pierwszą połowę sezonu. Przygotowaliśmy bardzo dużo liczb – udostępniamy całość, ale też przeanalizowaliśmy najciekawsze - naszym zdaniem – wskaźniki. Podsumowanie podzieliliśmy na dwie części – dziś bieg główny, jutro – biegi CITY TRAIL Junior. 

W trakcie trzech pierwszych kolejek, czyli trzydziestu biegów przekraczaliście linię mety dokładnie 14887 razy. Najwięcej – w Poznaniu – 3522, drugie miejsce zajmuje Warszawa – 1970, a trzecie Bydgoszcz – 1891.

Jeśli liczbę 14887 rozbijemy na poszczególne kolejki, okazuje się, że w pierwszej serii wystartowało 4699 osób, w drugiej 5307, a w trzeciej - 4881. Dla porównania w edycji 2014/2015 było to kolejno: 4495, 4764 i 4429 biegaczy.

Liczba unikalnych uczestników to 7985 osób. I tutaj znów nie będzie niespodzianki – Poznań na czele – 1800 biegaczy, Warszawa – 1055, Bydgoszcz – 1026. Co ciekawe, w Poznaniu w całej poprzedniej edycji było "zaledwie" 1855 unikalnych zawodników, a w skali pełnego cyklu – 8599 biegaczy, czyli najpewniej już w czwartej kolejce poprawimy, a raczej – poprawicie - ten wynik.

Poniżej kilka ogólnych informacji:

Ranking miast – najwyższa frekwencja w sezonie

Od początku naszej ogólnopolskiej "ekspansji" liderem wśród miast jest Poznań – i wydaje się, że pozycja stolicy Wielkopolski jest na razie niezagrożona. Rekord frekwencji pojedynczego biegu ustanowiony nad poznańską Rusałką w listopadzie to 1233 osoby. Drugie miejsce zajmuje Bydgoszcz z 762 zawodnikami, a trzecie – Warszawa – 687 biegaczy.

Ranking miast - średnia frekwencja w sezonie

Nieco inaczej wygląda tabela, w której bierzemy pod uwagę średnią frekwencję z trzech biegów. Na czele - znów Poznań – 1174 biegaczy, w tym 439 kobiet i 735 mężczyzn. Drugie miejsce zajmuje Warszawa – 657 osób – 247 kobiet i 410 mężczyzn, a trzecie – Bydgoszcz – 630 osób - 202 panie i 428 panów.

Średnia frekwencja ze wszystkich miast to 496 osób – 177 kobiet i 320 mężczyzn. W biegach CITY TRAIL Junior – we wszystkich kategoriach startowało średnio 157 zawodników.

Warto dodać, że Lublin, który jest na końcu naszych rankingów jest jednym z dwóch miast (drugie to Katowice), w których z biegu na bieg liczba zawodników rosła. Oby tak dalej!

Ciekawostką jest ranking, w którym porównamy najliczniejszy i najmniejszy bieg w każdym z miast. I tak najmniejsze dysproporcje są w Szczecinie – wspomniany wskaźnik to tylko 7%. Drugie miejsce zajmuje Warszawa – 9%, trzecie – Poznań – 13%. Kolejne na liście są Wrocław – 15%, Lublin – 18%, Olsztyn – 20%, Łódź i Trójmiasto –  po 21%, Bydgoszcz – 29% i Katowice – 40%.

Porównanie z edycją 2014/2015

Średnia frekwencja ze wszystkich miast wzrosła o 9% w porównaniu z pierwszą połową poprzedniej edycji. Wydaje się, że to niewiele, ale biorąc pod uwagę, że rozpoczęliśmy sezon wyjątkowo wcześnie - 13 września - kiedy wielu z Was miało w planie jeszcze nawet kilka startów ulicznych i ani w głowie było Wam bieganie w przełaju, to całkiem niezły wynik.

Największy przyrost frekwencji zanotowaliśmy w Warszawie – to aż 72%! Drugie miejsce zajmuje Szczecin – 48%, a trzecie – Poznań – 16%. Wzrost frekwencji mamy także w Lublinie – 9%, Bydgoszczy i Wrocławiu – po 4% oraz Łodzi – 1%. Niestety w trzech lokalizacjach – Trójmieście, Olsztynie i Katowicach frekwencja spadła. Nie załamujemy jednak rąk, przed nami druga część sezonu i wierzymy, że te statystyki jeszcze się poprawią.

Kobiety w CITY TRAIL

Kolejny rok z rzędu wyraźnie widać wzrost udziału kobiet w naszych zawodach. Tym razem zauważyliśmy bardzo ciekawą tendencję. Procentowo najwięcej pań biega w Szczecinie – to aż 39%! Z kolei największy przyrost – 17% - odnotowaliśmy w Trójmieście. Trasy nad szczecińskim Jeziorem Szmaragdowym i w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym są zdecydowanie najbardziej wymagającymi w całym naszym cyklu. Jak widać, biegaczki nie boją się wyzwań!

Patrząc na powyższy ranking wyraźnie widać, że generalnie w naszych zawodach procentowy udział kobiet jest bardzo zadowalający – tylko w Lublinie wynosi on poniżej 30% i w żadnej lokalizacji nie odnotowaliśmy spadku procentowego udziału pań.

Rekordowe wyniki

Podsumowując tą część sezonu, nie może zabraknąć kilku słów o najszybszych biegaczach. Na naszych trasach padło sporo rekordów:

  • w Bydgoszczy – Ola Brzezińska (17:01),
  • w Katowicach – Katarzyna Golba (18:26),
  • w Łodzi – Monika Kaczmarek (17:25) i Tomasz Osmulski (15:42),
  • w Szczecinie – Monika Jackiewicz (19:35) i Artur Olejarz (16:16),
  • w Trójmieście (Gdańsk) – Magdalena Dias (20:13),
  • w Warszawie – Paulina Lipska (18:29) i Marcin Nagórek (15:26),
  • poza tym w Lublinie, gdzie biegamy na zupełnie nowej trasie - Joanna Wasilewska (18:59) i Artur Kern (15:36).

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas zestawienie będzie dla Was ciekawe i odbierzecie je jako możliwość zorientowania się, jak wygląda nasz cykl jako całość. Nie chcemy tworzyć rywalizacji między poszczególnymi lokalizacjami, bo nie można wprost porównać naszych miast. Każde z nich ma swoją specyfikę. Warunki atmosferyczne bywają bardzo różne  i czasami mają duży wpływ na frekwencję. Innym razem termin naszego biegu pokrywa się z inną dużą imprezą, co również pogarsza statystyki danej lokalizacji. Pamiętajcie - każde z miast jest dla nas wartościowe

Dla dociekliwych - pogłębione statystyki.