Aktualności

Bieganie styczeń-luty

Bieganie styczeń-luty

W najnowszym numerze miesięcznika Bieganie styczeń-luty 2015 znajdziecie test butów z kolcami i nakładek przeciwpoślizgowych, rozmowę z Przemkiem Sobczykiem – człowiekiem, który pokazał w 2014 roku wielką moc w biegach ultra, dowiecie się skąd bierze się zmęczenie i jak z nim walczyć. Ponadto testujemy Suunto Ambit 3 PEAK i opowiadamy o maratonie w Melbourne. W „Triathlonie” znajdziecie m.in. tekst o wadze z analizą składu ciała i siodłach.

Wywiad: Przemek Sobczyk

Urodził się w Jastrzębiu, obecnie mieszka w Zakopanem. Kiedyś trenował pływanie, później trójbój siłowy – ważył 94 kg i robił przysiad ze sztangą ważącą 260 kg, przerzucił się jednak na skialpinizm, a w końcu na bieganie. W 2013 roku wygrał Bieg Ultra Granią Tatr i wtargnął przebojem w środowisko polskich biegów górskich. W 2014 roku razem ze swoim trenerem Kubą Wiśniewskim pobili rekord trasy Biegu Rzeźnika. Spotkaliśmy się z Przemkiem w Zakopanem. W ramach sesji okładkowej zrobiliśmy sobie wycieczkę pod Kościelec, w trakcie której toczyliśmy długą dyskusję o treningu, diecie, bieganiu w górach, rekordach, balansie pomiędzy pracą a życiowymi pasjami i o wielu innych rzeczach. Fragment tej rozmowy przeczytacie na stronie 24.

Zdrowie: Pochylone drogi a ryzyko występowania kontuzji

Maciej Żywek w trakcie swoich długich wybiegań przed zeszłorocznym maratonem zaczął rozważać problem budowy dróg, ich pochyłości i wpływu, jaki owa konstrukcja może mieć na biegacza, który przez wiele kilometrów biegnie po drodze nachylonej pod pewnym kątem ciągle w tą samą stronę. Postanowił zbadać sprawę doświadczalnie. W tym celu wraz ze Szczepanem Figatem z Fizjoperfekt przeprowadzili badanie z użyciem wkładek z tensometrem.

Wyprawa: ARWC

W listopadzie w Ekwadorze odbyły się Mistrzostwa Świata w Rajdach Przygodowych. O imprezie opowiada Andrzej Brandt przepytując nasz eksportowy team w składzie: Justyna Frączek, Maciej Dubaj, Maciej Mierzwa i Maciej Marcjanek, który z powodu wypadku Maćka Marcjanka na jednym z etapów rowerowych musiał wycofać się z rywalizacji. Jednak zanim do tego doszło, zespół zdążył pokonać kilkaset kilometrów wspinając się na czterotysięczne szczyty i przeprawiając się przez pełną błota amazońską dżunglę.

Ponadto w numerze:

6. LISTY
8. RADOŚĆ BIEGANIA
10. FELIETON: Trening zgodny z Ewangelią
12. TU I TERAZ: Co słychać w biegowym świecie?
14. FOTOKALENDARIUM
15. OKIEM TRENERA: Marek Jakubowski
16. ELITA OPOWIADA: Henryk Szost, Artur Kozłowski
18. FELIETON: Na dochodzenie
19. BOHATEROWIE BIEGANIA: P jak Przebieraniec
20. DEUS EX MACHINA
24. WYWIAD: Przemek Sobczyk
29. GADŻETY
30. TEST: Buty z kolcami i nakładki antypoślizgowe
36. ZDROWIE: Anorexia Athletica
40. Z ŻYCIA ELITY
42. NARCIARSTWO BIEGOWE: Czyli po co biegaczowi deski
44. SCIENCE OF RUNNING: Skąd bierze się zmęczenie i jak z nim walczyć?
50. ĆWICZENIA FUNKCJONALNE
52. WYPRAWA: Adventure Racing World Championship
58. KSIĄŻKA: Książka kucharska dla aktywnych
62. ZDROWIE: Pochylone drogi a ryzyko kontuzji
67. GADŻETY
68. SPRZĘT: Suunto Ambit 3 PEAK
71. EGZOTYKA
72. HISTORIA: Fred Lebow
76. OBIEŻYŚWIAT: Maraton w Melbourne
80. POLSKA W BIEGU
86. SKRZYNIA BIEGÓW
90. ŻYCIÓWKA: Jacek Kozłowski

TRIATHLON:

93. DIETA: Wytop
96. SPRZĘT: Waga z analizą składu ciała
97. DIETA: Dieta wg Mkona
98. PUBLICYSTYKA: Czy triathlon jest zdrowy?
102. ZAWODNIK MIESIĄCA: Olga Kowalska
104. SPRZĘT: Siodła
106. OLY: Trening zakładkowy
108. FELIETON: Zatrzymaj się na chwilę