Aktualności

Upał na Transvulcanii - najlepszy Polak na 14. miejscu

Upał na Transvulcanii - najlepszy Polak na 14. miejscu

Ponad 2000 zawodników z całego świata, w tym absolutna czołówka biegaczy ultra oraz spore grono Polaków wystartowało w miniony weekend w 73-kilometrowym biegu Transvulcania na La Palmie. Najlepszy z Polaków Marcin Świerc z zespołu Salomon Team z czasem 7h 54min. 49sek. zajął 14. miejsce i na dobre zagościł w czołówce najlepszych na świecie. 

Walka o zwycięstwo na trudnej trasie, przede wszystkim ze względu na 35-stopniowy upał i skalne podłoże, trwała od pierwszych kilometrów. Wśród pań miały ścigać się przede wszystkim Anna Frost z Emelie Forsberg, ale bardzo szybko ta druga musiała wycofać się z zawodów z powodu upadku i bolesnego rozcięcia ręki. Nowozelandka prowadziła więc przez całe zawody i pobijając swój własny rekord trasy wygrała z czasem 8h 10min. 41sek., z 10-minutową przewagą nad Maite Mayora Elizondo.

Wśród mężczyzn przetasowania były znacznie większe i częstsze, ale ostatecznie zwyciężył Luis Hernando Alzaga z czasem 6h 55min. 41sek. przed Kilianem Jornetem (7h 01min. 34sek.) i Sage Canadayem (7h 11min. 39sek.). W pierwszej dziesiątce znaleźli się ponadto min. Tofol Castanyer, Tom Owens, Timothy Olson czy Dakota Jones.

Po powrocie do kraju, Marcin Świerc wytłumaczył, dlaczego to był tak trudny start:

Samą imprezę oceniam dobrze. Przyjechała rzeczywiście elita i mieliśmy takie małe Mistrzostwa Świata. Myślę, że progres jest, bo  mój czas jest porównywalny z rokiem ubiegłym, a w rzeczywistości około 10 min lepiej ponieważ nastąpiła korekta trasy. Końcówka została poprowadzona dosyć nietypowo - korytem wyschniętej rzeki, co z pewnością miało wpływ na wyniki wszystkich. Do ok. 40-45 km pięknie się biegło. Ale tu zaczynało się ogromne słońce i wysokość ponad 2200-2400m n.p.m. I pojawiły się problemy. Nie zszedłem z trasy, choć trochę osób z elity - tak. Gdzieś na 15 km mijałem ubiegłorocznego zwycięzcę UTMB… Czy mogło być lepiej…? To nie do końca był mój dzień, walczyłem do końca. To był kolejny krok żeby biegać lepiej, szybciej. Znowu dowiedziałem się czegoś nowego o moim organizmie. Poza tym ta lista osób przede mną… Czuje się mocny i czekam z niecierpliwością na kolejne starty. Sezon uważam za otwarty!

Zachęcamy do obejrzenia filmu z mety oraz zerknięcia na pełne wyniki biegu.

Aktualne informacje o startach Polaków z Salomon Team można śledzić na stronie www.trailrunning.pl.