Aktualności

"Bieganie naturalne" pod patronatem zBiegiemNatury

"Bieganie naturalne" pod patronatem zBiegiemNatury

Zastanawialiście się, co właściwie kryje się pod hasłem "bieganie naturalne"? Odpowiedź na to pytanie i wiele porad, co robić, by biegać efektywniej znajdziecie w książce Danny'ego Abshire'a i Briana Metzlera.

Biegać, jak zaplanowała natura

Urodziliśmy się, by biegać. Jest to jedna z najbardziej naturalnych dla człowieka form aktywności. Bieg pozwalał naszym przodkom nie tylko szybciej się przemieszczać, ale uciekając przed drapieżnikami lub agresorami również przetrwać. Dziś bieganie poza naturalnymi funkcjami kojarzymy przede wszystkim z dbałością o zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną.

Ale jeśli bieganie jest tak naturalne, dlaczego tylu biegaczy nie dociera do mety? Dlaczego ludzie przestają biegać? Dlaczego coraz więcej biegaczy odnosi kontuzje? Programy treningowe, buty i sprzęt są zaawansowane technologicznie i na pierwszy rzut oka dają wszelkie ułatwienia oraz zabezpieczenia przed urazami. Z badań naukowych wynika jednak, że mimo rozbudowanych technologii, od lat 70. odsetek kontuzji się nie zmniejszył. Danny Abshire, autor książki “Bieganie naturalne” daje odpowiedź - wszystko wynika z tego, w jaki sposób biegamy.

Bosonodzy biegacze w pogoni za pożywieniem niemal na pewno pędzili wyprostowani, z niewielkim wymachem ramion, wysoką kadencją i uderzając śródstopiem, poniżej środka swojej masy, a nie waląc piętami w ziemię przy każdym kroku. Wiemy to, bo tak właśnie najwydajniej i najbardziej ekonomicznie porusza się po nierównych powierzchniach człowiek bez obuwia albo w cienkich butach o podeszwach z naturalnej skóry.

Dwa największe błędy popełniane przez biegaczy to uderzanie piętą podczas biegu, co powoduje gwałtowne zatrzymanie ruchu naprzód i skutkuje nadmiernym skręceniem stóp, kostek, kolan, nóg i bioder; oraz używanie przesadnie dużej siły mięśni do przemieszczania się. Oba te błędy prowadzą do zbyt dużego przesunięcia środka ciężkości ciała przy każdym kroku, a to z kolei skutkuje zmniejszeniem efektywności i znacznie mocniejszymi uderzeniami, skręceniem ciała oraz napięciem mięśni i ścięgien.

Prezentowana w książce metoda biegania naturalnego kładzie nacisk na bezpieczeństwo i efektywność. Poza uzasadnieniem dla metody biegania naturalnego, Abshire przedstawia zestaw ćwiczeń, które pomogą w uzyskaniu odpowiedniej postawy, wzmocnią mięśnie i pomogą biegać bez kontuzjogennego uderzania piętą w podłoże. Autor analizuje przyczyny urazów i pokazuje, w jaki sposób zmodyfikować technikę, by biegać jak najszybciej bez obciążania organizmu. Dzięki zawartym w książce prostym testom sprawdzisz, jakie błędy popełniasz. Zweryfikuj, czy twoja postawa jest właściwa. Dowiedz się, na jakie urazy jesteś narażony i zapobiegaj im z pomocą ośmiotygodniowego planu treningowego zawartego w “Bieganiu naturalnym”. Po tym czasie poczujesz, że twoje ciało jest w harmonii z ziemią, poruszasz się z łatwością, przeskakując praktycznie bez wysiłku od startu do mety.

O autorach:

Danny Abshire to człowiek o wielu twarzach. W 1988 roku Danny założył Active Imprints, firmę zajmującą się produkcją specjalistycznych wkładek do butów dla najlepszych i zwykłych biegaczy i triatlonistów. Poza tym, że jest współtrówcą i dyrektorem technologicznym firmy Newton Running, trenuje, leczy urazy biegaczy, prowadzi konsultacje w Fundacji Lydiard i biega. W świecie sportu nazywany przez zawodników z kontuzjami zaklinaczem stóp. Współpracował z tysiącami sportowców, od początkujących po olimpijczyków, pomagając im poprawić formę i technikę.Mieszka w Boulder w stanie Kolorado z żoną i dwoma synami.

Brian Metzler przebiegł w życiu ponad 80 000 kilometrów, przetestował ponad 750 par butów do biegania i ścigał się na każdym dystansie: od 50 metrów po 160 kilometrów. Jest wydawcą magazynu „Running Times”, pisał o sportach wytrzymałościowych do „Runner’s World”, „Triathlete”, „Inside Triathlon”, „Men’s Health”, „Men’s Journal” i „Outside”; założył magazyny „TrailRunner” i „Adventure Sports” i współpracuje przy ich wydawaniu. Jest autorem Running Colorado’s Front Range.