Aktualności

Początek wakacji na sportowo

Początek wakacji na sportowo

Zbiegi – tej formie biegowych zajęć poświęcimy sporą część relacji z niedzielnych spotkań zBiegiemNatury. Będzie także o ćwiczeniach na płotkach i motywacji :) 

Zbiegi były głównym elementem treningu w Olsztynie. - Ukształtowanie powierzchni terenu nad Jeziorem Długim, gdzie odbywają się nasze spotkania oraz naturalne przeszkody terenowe typu wystające korzenie w lesie dają nam doskonałe warunki do wykonywania tego typu treningu. Zademonstrowałem kilka technik prawidłowego zbiegu. Biegaczom najbardziej do gustu przypadła tzw. metoda małych kroczków, która polega na wykonywaniu szybkich, drobnych kroków. Podczas wykonywania zbiegu tą techniką ważne jest właściwe usytuowanie sylwetki względem nachylenia stoku w celu najskuteczniejszego wykorzystania przez ciało naturalnej siły grawitacji. I właśnie na ten element techniczny został położony największy nacisk. Najczęstszy problem, jaki się pojawiał podczas wykonywania zbiegów to tzw. "wypadanie bioder". Nie łatwo nauczyć się tej techniki w godzinkę, dlatego do tych ćwiczeń powrócimy również podczas kolejnych zajęć – opowiada Paweł Pszczółkowski, trener zBN Olsztyn. -  Zbiegaliśmy również techniką "slalomu" - jest to technika wykorzystywana bardzo często przy zbiegach wykonywanych w czasie biegów przełajowych w lasach, gdzie na powierzchni często pojawiają się wystające korzenie drzew. Podczas wykonywania zbiegu z wykorzystaniem tej metody należy pamiętać o lekkim rozłożeniu rąk, co ułatwia koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała. 

Po szczegółowym opisie spotkania w Olsztynie, przenosimy się do Bydgoszczy. – „Ilu biegaczy tyle motywacji”, „Nauczmy układ ruchu zapamiętywać poprawne ruchy podczas treningu”, "Trening czyni mistrza" - oto główne motta i słowa biegaczy podczas kolejnego spotkania. Na naszych zajęciach każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki rozmowom z uczestnikami dowiedzieliśmy się, że biegamy, aby poprawić sobie humor, zrzucić zbędne kilogramy, czy też rozpocząć nowe życie! Tak, tak - to słowa samych biegaczy, którzy z chęcią i radością spotykają się na co niedzielnych zajęciach zBiegiemNatury – mówi Ola Brzezińska, trenerka zBiegiemNatury Bydgoszcz. - Podczas dzisiejszych zajęć, na których głównym etapem był bieg między kijami, widać było znaczną poprawę techniki biegu naszych uczestników. Biegamy już nie z tzw. "pięty", lecz ze śródstopia, co jest bardziej ekonomiczne. Stały progres uczestników naprawdę nas cieszy! 

Z Bydgoszczy biegniemy do Szczecina. - Po przeanalizowaniu ostatnich kilku zajęć zauważyliśmy, że uczestnicy mają dużo siły biegowej, lecz brakuje im koordynacji, gibkości i zwinności. Czym prędzej chcieliśmy to nadrobić i dla wszystkich uczestników dzisiejszych zajęć czekała niespodzianka. Po lekkim biegu i energicznej rozgrzewce w truchcie i w miejscu przeszliśmy, uwaga... do płotków, które wspomagają mocny, rytmiczny krok i pomagają utrzymywać biodra wysoko. Zastosowanie ćwiczeń na płotkach miały na celu kształtowanie ciała oraz koordynacji ruchowej, zwiększenie siły ramion, nóg i tułowia, poprawę zwinności, równowagi oraz gibkości – relacjonuje Monika Andrzejczak, trenerka Szczecin zBiegiemNatury. 

W Gdańsku pracowaliśmy nad szybkością – biegaliśmy 20-sekundówki. W Gdyni 200-metrowe przebieżki, a w Poznaniu bieg ciągły – od 2 do 4 kilometrów – w zależności od stopnia wytrenowania.

Na zakończenie motywująca historia Marcina – uczestnika spotkań Wrocław zBiegiemNatury, o którym opowiada tamtejszy trener - Jacek Bocian. – Marcin kiedyś miał problem, by przebiec 500 metrów. Kiedy zaczął spędzać wolny czas na sportowo bardzo się to zmieniło. Od dłuższego czasu regularnie chodzi z kijkami, a po naszych zajęciach stwierdził, że będzie stałym uczestnikiem spotkań w ramach akcji. Dla Marcina uprawianie sportu ma jeszcze jeden wymiar. Jest ważnym i skutecznym elementem walki z astmą.

Przypominamy, że spotkania z trenerami zBiegiemNatury będą odbywać się bez zmian przez całe wakacje. Zawsze w niedzielę o 10:00.