Aktualności

5.Wałecki Festiwal Biegowy już 18 lipca

5.Wałecki Festiwal Biegowy już 18 lipca

Wyobraź sobie bieg, w którym wynik jest na drugim miejscu, a najbardziej liczy się filmowe przebranie, pomaganie i dobra zabawa. Taki właśnie będzie 5. Wałecki Festiwal Biegowy. W jego ramach odbędzie się masa biegów. Start 18 lipca.

Co ma wspólnego bieganie i film?

Znacie jakikolwiek film, w którym bohater chociaż przez chwilę nie biegnie? Bieganie i film są ze sobą nieodłącznie związane. Ba! Bieganie w niektórych filmach to motyw przewodni. Zatem można stwierdzić - bieganie to najbardziej filmowy sport na świecie. 

Wałecki Festiwal Biegowy jest bezpośrednim spadkobiercą Festiwalu Filmu i Sportu, który przez lata odbywał się w Wałczu. W tym roku, za sprawą letniego kina na świeżym powietrzu, na imprezę powróci film w czystej postaci. W piątek o godzinie 22:00 wyświetlony zostanie film, pt. "Miasteczko biegaczy". To dokument o etiopskim miasteczku, z którego pochodzi wielu wybitnych biegaczy długodystansowych. Dzień później, o tej samej porze zaprezentowana zostanie komedia romantyczna – "Trener bardzo osobisty". To historia zawodowego piłkarza, który po zakończeniu kariery wraca do domu i musi odbudować relacje z synem i żoną.

Trasa Biegu Filmowego

Tym razem start będzie o godzinie 19:00, kiedy lipcowy upał nieco odtaja (w poprzednich edycjach zawodnicy ruszali na trasę w samo południe). Początek 9999-metrowej trasy przebiega przez promenadę nad jeziorem, niczym plaża w "Rydwanach Ognia" i głęboki bukowy las podobny do tego, w którym mieszkał Robin Hood.

Kolejnym punktem na trasie będzie Centralny Ośrodek Sportowy, na Wałeckiej Bukowinie. Choć to miejsce jeszcze nie stało się tłem żadnego filmu, to jest to pewnie kwestia czasu. Jest ono bowiem miejscem historycznym dla polskiego sportu i polskiej lekkiej atletyki. Tutaj wykuwała się stal mięśni i rosły miechy płuc członków Wunderteamu, legendarnej reprezentacji lekkoatletycznej pod wodzą wspaniałego trenera Jana Mulaka. Na terenie COS-u znajdować się będzie punkt odżywczy.

Potem na biegaczy czeka wiszący most nad jeziorem Radunia, jedyny taki most w Polsce. Choć most jest solidnej konstrukcji, to jest duża szansa, że biegacze poczują się przez chwilę jak Indiana Jones podczas wyprawy po Kryształową Czaszkę.

Na końcu trasy będzie można podziwiać uroki Jeziora Herta. Trasa obfitować będzie w ostre zbiegi i podbiegi, a także piękne pejzaże z jeziorami Pojezierza. Nawierzchnia trasy będzie natomiast zmienna niczym fabuła Mody na Suckes. Bruk, asfalt, bity leśny dukt, szuter, drewniany most.

Mistrzostwa Polski BiegamBoLubię

W ramach Wałeckiego Biegu Fimowego odbędą się Mistrzostwa Polski BiegamBoLubię. Na trasie zmierzą się trenerzy i uczestnicy treningów z całej Polski. Wystarczy, że zapisując się na bieg, w formularzu zgłoszeniowym zaznaczysz, że chcesz zostać sklasyfikowany w MP BBL.

Mistrzostwa Polski Leśników BiegamBoLubię LASY

To nie jedyna impreza o randze mistrzostw Polski, która odbędzie się podczas festiwalu. Swoje mistrzostwa będą mieli też leśnicy. Współorganizatorem 2. Mistrzostw Polski Leśników jest Nadleśnictwo Wałcz. Leśnicy zmierzą się na dystansie 5 kilometrów w formule BiegamBoLubię Lasy, a dzięki wsparciu organizacyjnemu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile zwolnieni są z opłaty startowej.

Przebieranie to wygrywanie

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest pobiec w stroju Ludwika XIV lub kowboja? A może chciałbyś spróbować stroju, w którym po ulicach Filadelfii biegał Rocky Balboa? Teraz masz ku temu świetną okazję! Co roku, na trasie Wałeckiego Bieu Filmowego wybieranych jest 10 najciekawiej przebranych biegaczy. Każdy z nich w nagrodę dostaje zwrot opłaty startowej.

Biegamy i pomagamy

W tym roku część dochodu z opłaty startowej będzie przeznaczona na rzecz Fundacji Spartanie Dzieciom. Oddział Spartan pobiegnie razem z biegaczami. Spartanie to grupa biegaczy, której członkowie startują w przebraniu starożytnych spartan. Hoplickie hełmy, czerwone peleryny, włócznie i tarcze to ich znak rozpoznawczy.

Bieg Otwartych Serc

Jak co roku, gościem festiwalu będzie Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu z programem "TAK dla TRANSPLANTACJI". Wolontariusze, podopieczni fundacji – osoby po przeszczepach i wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w Biegu Otwartych Serc. Dystans to 1111 metrów.

"Trójka" z Wałcza

Jak co roku biegom w Wałczu towarzyszyć będzie Program III Polskiego Radia. W sobotę o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie z dziennikarzem Trójki – Michałem Olszańskim. Redaktor Olszański będzie promował swoją książkę "Godzina Prawdy". W swojej audycji o tej samej nazwie przedstawia niezwykłe historie zwykłych ludzi.

Więcej informacji o 5. Wałeckim Festiwalu Biegowym znajdziesz na stronie internetowej www.biegfilmowy.pl i na profilu na Facebook'u.

Biegi zorganizowane w ramach 5. Wałeckiego Festiwalu Filmowego:

1. Biegi dla dzieci "SportGeneracja" (3 kategorie wiekowe do 7 lat - 111 m , 8-10 lat - 333 m , 11-13 lat - 555 m)

2. Bieg Otwartych Serc (1111 m)

3. Mistrzostwa Polski BiegamBoLubię LASY

4. Bieg Filmowy, czyli Mistrzostwa Polski BiegamBoLubię (9999 km)