Aktualności

Rusza Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

Rusza Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

Już 16 lipca rusza trzecia edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Ponad dwukrotnie większa liczba zgłoszeń w porównaniu do roku poprzedniego świadczy o  tym, że impreza zyskuje na znaczeniu. Tradycyjnie bazą główną, miejscem większości startów i najważniejszą metą jest Lądek-Zdrój, a Biuro Zawodów mieścić się będzie w pomieszczeniach Uzdrowiska Lądek-Długopole – Kinoteatrze i Domu Zdrojowym.

Festiwal może tradycyjnie pochwalić się najdłuższą oficjalną trasą biegu Polsce – 240km (Bieg 7 Szczytów) po wszystkich pasmach górskich Ziemi Kłodzkiej, przez 7 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski – w sumie ponad 8000 metrów przewyższenia.  Rekordzistą trasy jest Paweł Dybek, który w 2014 roku pokonał ją w 30 godzin i 35 minut.

Nowością w tym roku jest trasa 65km – Ultra Trail. Rozpocznie się w sobotę, 18 lipca o świcie (6:00). 250 zawodników pobiegnie najpierw w kierunku Gór Bialskich by zaraz zawrócić do Lądka, następnie popędzić Górami Złotymi do Złotego Stoku, by znowu tym razem już ostatecznie wrócić do Lądka-Zdroju.

Największym zainteresowaniem cieszy się trasa Złotego Półmaratonu – 21km.  Tutaj limit zgłoszeń (350) wyczerpał się najszybciej.

Najkrótsza trasa – 10 km – Trojak Trail jest biegiem charytatywnym, z którego cały zysk zostanie przekazany dla Zakładu Leczniczo – Opiekuńczego w Piszkowicach, w którym przebywają nieuleczalnie chore dzieci.  Oprócz biegu odbędzie się również piknik charytatywny w trakcie którego odbędzie licytacja przedmiotów podarowanych przez darczyńców – sportowców, himalaistów, podróżników.

Pozostałe biegi DFBG to: Super Trail (130 km), K-B-L (110 km), Złoty Maraton (43 km).

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich to nie tylko bieganie. To również filmy, spotkania z gwiazdami, warsztaty i kiermasz regionalny.  Dla dzieci przewidziane są pokazy i atrakcje w postaci specjalnej edycji zawodów biegowych.

W zawodach weźmie udział wiele gwiazd świata sportu, polityki i kultury. Marcin Świerc, Magda Łączak, Paweł Dybek (wszyscy Salomon Suunto Team Poland) pobiegną dla Piszkowic i będą gośćmi spotkań.  Gediminias Grinius z Litwy (Inov8) i Jokin Lizeaga z Hiszpanii (Inov8/Ternua) pobiegną Złoty Maraton. Nasz wybitny himalaista Piotr Pustelnik pobiegnie w półmaratonie, podobnie jak baskijski himalaista Alex Txikon, a Wojtek Grzesiok, spróbuje swoich sił w Super Trail 130km. Świat innych dyscyplin sportowych będą reprezentować Tomasz Sikora – biathlonista i Rafał Kubacki – judoka. Swój udział w Trojak Trail zapowiedział też Borys Budka – minister sprawiedliwości i Cezary Przybylski – marszałek woj. dolnośląskiego.

Oprócz oficjalnych rankingów na poszczególnych trasach organizator przewidział również te nieoficjalne – choćby taki, że aktualnie miastem, które ma najwięcej kilometrów do  „wybiegania” – czyli jego mieszkańcy w sumie pokonają największy dystans – jest Wrocław przed Warszawą i Poznaniem.   W innej klasyfikacji. klubem, który wystawił największą liczbę zawodników jest LKS Iskra Jaszkowa przed Nysa Biega i KB Maniac Poznań.

W DFBG weźmie udział dwójka zawodników z naszej ekipy – Justyna Grzywaczewska pobiegnie w Złotym Półmaratonie, a Piotrek Książkiewicz – w Ultra Trail (65 km).

Strona internetowa zawodów: www.dfbg.pl.

Do zobaczenia na festiwalu!

fot. Piotr Dymus