Aktualności

Łukasz Kujawski z wygraną w "generalce"

Łukasz Kujawski z wygraną w "generalce"

Piąty bieg w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przyniósł ostateczne rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej. Zwycięzca zawodów - Łukasz Kujawski zagwarantował sobie wygraną w całym cyklu. Wśród kobiet już przed miesiącem pewna triumfu była Ewelina Paprocka, która tym razem nie startowała.

Zawody, które odbyły się 11 lutego były już piątą odsłoną naszego przełajowego cyklu biegów w edycji 2017/2018. W rywalizacji najszybszym okazał się Łukasz Kujawski, czwarty zawodnik mistrzostw Europy juniorów w biegu na 5000 m sprzed 11 lat i mistrz Polski na tym dystansie z roku 2011. Łukasz pokonał dzisiaj 5 km w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w czasie 17:25. - Założeniem na dzisiejszy start był bieg zachowawczy z kontrolą poczynań rywali przez 80% trasy. Udało się to zrealizować. Przez 4 km biegłem spokojnie, by przyspieszyć na ostatnim kilometrze. Dzisiejsze warunki nie pozwalały na rozwinięcie nadzwyczajnych prędkości. Wartością nadrzędną jest dla mnie zdrowie, więc biegłem dość ostrożnie, aby nie przytrafił mi się żaden upadek, a w konsekwencji kontuzja – podkreślił na mecie zwycięzca. - W październiku wróciłem do sprawdzonych schematów odnawiając współpracę z trenerem Jackiem Kostrzebą. Obecnie najważniejszą dla mnie informacją jest to, że mogę normalnie trenować. Jestem zdrowy, nie trapią mnie żadne kontuzje. Planem startowym na najbliższą przyszłość jest Bieg Urodzinowy w Gdyni na 10 km w kolejny weekend. W sezonie będę brał udział w biegach ulicznych, ale nie wykluczam kilku startów na bieżni, być może nawet mistrzostw Polski. Bieżnia będzie jednak tylko dodatkiem, skupię się głównie na rywalizacji ulicznej. W ubiegłym roku pojawił się nawet plan debiutu w maratonie na 30-te urodziny, które będę obchodził już niedługo - 2 marca. Start na najdłuższym dystansie olimpijskim odłożę jednak na przyszłość. Do swojego przed laty koronnego dystansu 3000 m z przeszkodami raczej nie wrócę ze względu na obowiązki - praca i małe dziecko nie pozwolą mi na takie przygotowanie, jak przed laty, kiedy uzyskiwałem swoje rekordowe 8:27.12. Być może zobaczymy się na szóstym biegu CITY TRAIL, ale uzależniam to od nawierzchni. Tydzień później wezmę udział w przełajowych mistrzostwach Polski i to będzie mój start docelowy na pierwszą część sezonu – dodał zawodnik.

Drugie miejsce wywalczył Mateusz Kaczmarek (17:40), a trzeci był Michał Czapiński (18:21). W klasyfikacji generalnej cyklu pewien zwycięstwa jest Łukasz Kujawski.

Wśród kobiet najlepszą okazała się Maria Maj-Roksz – jej czas to 21:31. – Jestem bardzo zadowolona z pierwszego zwycięstwa w tym sezonie CITY TRAIL. Nie ukrywam, że przyszło mi łatwiej, bo nie startowała dominująca w tym roku na trójmiejskiej trasie Ewelina Paprocka. Do biegania na poziomie maksymalnego wyczynu nie zamierzam wracać, chociażby ze względu na znaczną liczbę obowiązków. Uczę wychowania fizycznego i mam swoją grupę zawodników. Oczywiście chcę biegać na tyle mocno, na ile czas mi pozwala. Dość długą, niemal 5-lenią przerwę miałam po kontuzji kolana kilka lat temu. Pauza się przedłużyła, kiedy pojawili się moi dwaj synkowie. Wróciłam do biegania i cieszę się z tego niezmiernie. Przełaje lubiłam od zawsze. W crossie czuję się doskonale. Trasy trójmiejskiego CITY TRAIL uważane za ciężkie są dla mnie idealne. Szczerze mówiąc bardzo lubiłam poprzednią w Gdyni, która uznawana była za bardzo trudną. Na pewno wystartuję wraz ze swoją grupą treningową za miesiąc w finałowym biegu. Tymczasem już za tydzień czeka mnie wyzwanie trailowe w postaci biegu TUT na dystansie 68 km. Do zobaczenia w marcu! mówiła po biegu zadowolona zwyciężczyni, trzykrotna brązowa medalistka mistrzostw Polski sprzed 9 lat (10000m, półmaraton i bieg przełajowy).

Drugie miejsce zajęła Małgorzata Tuwalska (21:42), a trzecie – Paulina Załucka (21:56). W klasyfikacji generalnej pewna wygranej jest Ewelina Paprocka, która dzisiaj nie startowała.

Bieg ukończyło 311 osób. W zawodach CITY TRAIL Junior uczestniczyło 67 młodych sportowców. Kolejne – szóste już zawody są zaplanowane na 11 marca w Gdyni (Mały Kack). Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 4 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Tego dnia zawodnicy odbiorą pamiątkowe medale (aby je wywalczyć należy pobiec co najmniej 4 razy w edycji) oraz nagrody.

Cykl Grand Prix CITY TRAIL oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. 

WYNIKI zawodów

WYDARZENIE CITY TRAIL Trójmiasto na Facebooku

ZAJAWKA galerii zdjęć