Aktualności

6 mocnych powodów, dla których warto biegać w CITY TRAIL

6 mocnych powodów, dla których warto biegać w CITY TRAIL

Każdy biegacz słyszał zapewne o cyklu biegów CITY TRAIL organizowanych w całej Polsce. Nie każdy jednak zna wszystkie powody, dla których warto wziąć udział w tej imprezie. Poniżej moje TOP 6. 

Moda na bieganie rozwinęła się już tak bardzo, że poszukiwanie imprez biegowych w okolicy przestało być jakimkolwiek problemem. Coraz częściej zdarza się, że w szczycie sezonu biegowego danego dnia pokrywa się nawet kilka imprez, w związku z czym biegacze są zmuszeni do wybrania tylko jednej rezygnując z pozostałych.

Pamiętam jeszcze czasy, kiedy dość trudno było znaleźć jakiekolwiek zawody biegowe w okolicy Lublina. Teraz mamy naprawdę sporo różnych ciekawych możliwości praktycznie o każdej porze roku.  W Lublinie najbardziej znane imprezy to oczywiście Maraton Lubelski z cyklem czterech Dych do Maratonu, cykl biegów Chęć na Pięć oraz biegi CITY TRAIL organizowane w całej Polsce.

Chociaż jestem przede wszystkim biegaczem ulicznym i długodystansowym (specjalizującym się w półmaratonie), to jednak już po raz trzeci zdecydowałam się wziąć udział w biegach z cyklu CITY TRAIL.

Dlaczego warto wziąć udział w imprezie CITY TRAIL? Przedstawiam 6 bardzo mocnych powodów, dla których każdy biegacz powinien rozważyć swój udział w „leśnych piątkach” odbywających się co miesiąc w okresie październik-marzec w dziesięciu największych miastach Polski.

1: CITY TRAIL TO TRENING CROSSOWY

Trening crossowy to nic innego niż bieganie po naturalnym podłożu. Mieszkając w mieście zazwyczaj jednak wybieramy twardą nawierzchnię. Często nie mamy po prostu innego wyjścia.

Udział w CITY TRAIL to świetna szansa do zrobienia przynajmniej jednego treningu crossowego w miesiącu w bardzo ważnym okresie, jakim jest roztrenowanie i przygotowanie do mocniejszych treningów.

Sama wiem po sobie, że czasem jest mi trudno się zmobilizować, aby zrobić trening w lesie. Nie da się ukryć, że treningi biegowe wykonywane na naturalnym (i nie zawsze równym) podłożu są cięższe. Podczas takich treningów zawsze biegniemy trochę wolniej, a męczymy się szybciej.

Jednak jeśli wykonamy odpowiednią ilość intensywnych biegów crossowych, to poczujemy ogromną różnicę (w tempie i wydolności) po powrocie „na asfalt” na biegi uliczne.

City Trail
Udział w biegu CITY TRAIL to okazja na zrobienie bardzo mocnego treningu crossowego

Jeden trening crossowy w miesiącu powinien być absolutnym minimum dla każdego biegacza, który chce poprawiać swoją wydolność i wyniki biegowe. CITY TRAIL to właśnie okazja to biegania jednego takiego treningu w miesiącu w bardzo ważnym okresie jesienno-zimowym.

2: CITY TRAIL TO BIEGANIE PO MIĘKKIM PODŁOŻU

Zawodnicy mający problemy ze stawami nieraz są zmuszeni rezygnować z wielu imprez biegowych, ponieważ w większości odbywają się one tylko w miastach i tylko na twardej nawierzchni.

Podczas zawodów, kiedy biegniemy zdecydowanie szybciej i nie zawsze zwracamy uwagę na technikę biegową, nasze stawy są zdecydowanie bardziej obciążone. Dlatego warto jest w miarę możliwości starać się ograniczyć bieganie po twardej nawierzchni.

Biegi CITY TRAIL zawsze organizowane są w lasach i naturalnych terenach. W większości lokalizacji nie spotkamy kostki ani asfaltu. A jak już się pojawi, to na bardzo małych fragmentach trasy.

3: CITY TRAIL TO TRENING BC2 LUB BC3

5 km, w porównaniu do dłuższych dystansów, w których się specjalizuję, to jest już dla mnie bardzo szybki bieg. Robienie samemu treningu BC2 bywa jednak dość ciężkie i niekoniecznie najprzyjemniejsze, szczególnie jeśli biegniemy dłuższe odcinki jak np. 2 x 5 km.

Biorąc udział w CITY TRAIL, czy tego chcemy czy nie, na pewno wykonamy bardzo dobry i intensywny trening BC2. W przypadku niektórych zawodników będzie to nawet trening BC3. Na zawodach zawsze biegnie się szybciej niż na treningu, więc warto choćby z tego względu przebiec jedną taką piątkę w miesiącu.

Aby potwierdzić swoją powyższą teorię, przedstawiam podsumowanie mojego ostatniego biegu CITY TRAIL oraz trzy dni wcześniej wykonanego treningu BC2 (2 x 5 km).

dlaczego-warto-biegac-w-city-trialPodsumowanie biegu CITY TRAIL, podczas którego biegłam ze średnim tempem 4:32 pomimo miękkiej i leśnej nawierzchni

dlaczego-warto-biegac-w-city-trial2

Podsumowanie mojego treningu BC2 (2 x 5 km) wykonanego trzy dni wcześniej. Warunki oraz trasa były tutaj idealne (płaska i twarda nawierzchnia), a jednak biegłam zdecydowanie wolniej. To jest właśnie siła zawodów i adrenaliny

Normalny trening BC2, który wykonuję samotnie jest dla mnie zazwyczaj małą męczarnią. Po biegu CITY TRAIL jestem (jak po każdych zawodach) bardzo pozytywnie zmęczona i naładowana endorfinami.

4: CITY TRAIL TO ŚWIETNA ORGANIZACJA I CENA

Zazwyczaj nie skupiam się specjalnie na organizacji imprez biegowych, gdyż biorę w nich udział ze względu na swoje zamiłowanie do biegania. Tutaj jednak świetna organizacja i "dopięcie wszystkiego na ostatni guzik" rzuca się w oczy.

city-trial-organizacjaOrganizację biegów CITY TRAIL oceniam na 10/10

To, na co zwróciłam szczególną uwagę to:

  • Bardzo sprawna obsługa wydawania pakietów/chipów. Przy wydawaniu pakietów zawsze znajduje się kilka osób i nigdy nie musimy stać w długiej kolejce.
  • Po biegu zawsze mamy do dyspozycji nieograniczoną ilość napojów i posiłek regeneracyjny (herbata, napój izotoniczny, ciastko).
  • Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, ale niestety nie jesteśmy w stanie nic poradzić na jej "naturalne uroki", czyli czasem wystające korzenie lub błoto (o tym więcej w ostatnim punkcie).
  • Wszystkie niezbędne informacje odnośnie biegu (a także wyniki) są na bieżąco i bardzo sprawnie aktualizowane na stronie internetowej www.citytrail.pl oraz na profilu na Facebooku.
  • Również cena udziału w całym cyklu (80 zł) jest według mnie bardzo atrakcyjna, gdyż opłacamy w ten sposób start w 6 biegach i dostajemy także koszulkę techniczną.

5: CITY TRAIL TO BIEGANIE PO CAŁEJ POLSCE

Jeśli w dany weekend znajdziemy się w innym większym mieście w Polsce, to wcale nie musimuy rezygnować z udziału w biegu CITY TRAIL, gdyż są one organizowane w następujących miastach: Trójmiasto, Olsztyn, Bydgoszcz, Poznań, Szczecin, Warszawa, Łódź, Wrocław, Katowice i oczywiście Lublin.

To świetna opcja dla tych, którzy nie są na stałe przywiązani do jednego miejsca, a nie chcą rezygnować ze swoich ulubionych zawodów biegowych.

6: CITY TRAIL TO WSTĘPNE PRZYGOTOWANIE POD BIEGI Z PRZESZKODAMI

W tym roku dołączyłam do drużyny Husaria Race Team specjalizującej się w biegach z przeszkodami. Jak wiadomo biegi te to przede wszystkim duża ilość błota, kałuż i przeszkód. W zależności od warunków pogodowych, zdarza się, że bieg CITY TRAIL zamienia się w bardzo lekką formę biegu po błocie z przeszkodami.

City TrailCzasami uczestnicy biegów CITY TRAIL muszą zmierzyć się z takimi "przeszkodami" błotnymi

Jak dla mnie jest to idealne i stopniowe przygotowanie do biegów z przeszkodami w przyszłym roku, gdyż w tego typu biegach nie kładziemy nacisku tylko na jak największe tempo, ale przede wszystkim skupiamy się na sprawnym i szybkim pokonaniu trasy oraz przeszkód znajdujących się na niej.

Pomimo mojego pierwotnie sceptycznego nastawienia i obawy o kontuzję na nierównym podłożu, doszłam jednak do wniosku, że biegów CITY TRAIL nie może zabraknąć w moim planie treningowym!

Tekst pochodzi z bloga www.sportsjunkie.pl